Historie kávy

03.07.2024

Kávovník, vysoký keř s červenými plody, které uvnitř ukrývají zelená zrna, je znám již od 6. století. Tehdy si v provincii Kaffa v Etiopii vařili kávový odvar, nebo jen žvýkaly části této rostliny. Káva byla podávána jako léčivý a povzbuzující nápoj a ve svých prvopočátcích byl určen výhradně pro mnichy. Pražení kávy vzniklo až o něco později a v podstatě šlo o jeden velký omyl, jelikož si Etiopané během požáru všimli, že sežehnutá káva krásně voní a začali kávová zrna tepelně upravovat. Později se pak tento postup rozšířil do Jemenu a dále do celého světa. Kolem roku 1000 n. l. vznikají kolem měst Medina a Mekka první kavárny a taktéž vznikají první kávové plantáže.

Do Evropy se káva dostala až mnohem později, a to na počátku 17. století, kdy ji přivezli benátští kupci. Příznivců tohoto nápoje stále přibývalo a postupně vznikaly další a další kavárny v Anglii, Francii, Holandsku i Rakousku. Našinci kávu ochutnali až o století později, a to díky cizinci, který založil v Praze kavárnu U Karlova mostu, později i v domě U zlatého hada. Předtím už u nás káva sice byla k dostání, ale pouze v lékárnách a zatím neměla takové obliby. Dnes už málokdo zná "snídaňové polévky", jelikož tento zvyk byl nahrazen pitím teplé kávy.

Zakládání plantáží je typický pro 18. století a z většiny čerpáme dodnes, Brazílie, Guatemala, Venezuela, Kolumbie, El Salvador vyváží kávy špičkové kvality, které zná téměř každý. K útlumu došlo během napoleonských tažení. Z důvodu obchodní blokády se do Evropy káva vyvážela méně a lidé hledali náhradu – hrách nebo kroupy pražené s cukrem, šípková jadérka, nebo čekanka, která je k dostání dodnes ve formě prášku Karo.

Káva si prošla dlouhou cestou od objevení až do současnosti a oslovila i mnoho významných osobností. Spisovatel Honoré de Balzac údajně vypil až padesát šálků kávy denně, Voltaire měl její konzumaci zakázanou od lékaře, ale nikdy nedokázat přestat. Johann Sebastian Bach složil Kávovou kantátu, Božena Němcová zase Kávový dýchánek. Není divu, že na každého obyvatele Evropy připadá průměrně 7kg kávy ročně. 

Stránky vytvořeny Kávou u vás  |  V roce 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!